alt-text

Tidig kontakt med Trygghetsfonden TSL nyckeln till en bra omställning

Öppenhet mot de anställda, tidig kontakt med Trygghetsfonden TSL, goda relationer med facket och en bra struktur för omställningsprocessen. Det satsade elektroniktillverkaren GPV Sweden på när företaget var tvunget att varsla runt hälften av sina anställda.

När varslet kom i februari 2025 var det ingen total överraskning för flesta av de runt 430 anställda på GPV Sweden i Västerås. Elektroniktillverkaren – som bland annat producerar kretskort till olika industriföretag – hade känt av en förändrad marknad och ett försämrat orderläge under en tid.

När marknadsläget för industriföretagskunderna blev dystrare drabbades även GPV, som underleverantör. Företaget tvingades varsla runt hälften av de anställda (200 personer fördelat på 140 kollektivanställda inom produktionen och 60 tjänstemän).

– Det viktigaste för oss från början och genom hela processen var att göra rätt och att ta hand om våra medarbetare på bästa möjliga sätt, säger Ulrika Backlund Holmström, HR manager vid GPV Sweden.

– Vi förstod också att det skulle bli ett jättestort jobb så vi satte snabbt upp ett gediget projekt för all planering och vilka steg vi behövde ta – och när, tillägger hon.

Sökte tidigt stöd för att stötta medarbetarna

Företagets inställning var också ”ju tidigare vi kan få stöd för att kunna stötta våra medarbetare, desto bättre”. Företaget har också alltid månat om goda och löpande relationer med facken. Redan i samband med varslen tog GPV därför kontakt med Trygghetsfonden TSL som på så sätt tidigt kom med i processen.

– Vi fick ett jättebra stöd med en gång av Trygghetsfonden TSL. Det har varit en trygghet för oss att ha dem med oss hela vägen, säger Ulrika, som särskilt uppskattade organisationens snabba, aktiva och engagerade stöd för att komma framåt i processen.

Snabb kontakt med individuell coach

Tack vare företagets snabba och strukturerade agerande kunde alla berörda snabbt få kontakt med sin individuella coach när det stod klart vilka som skulle sägas upp.

Att Trygghetsfonden TSL har varit personligen på plats på arbetsplatsen skapade enligt Ulrika dessutom trygghet för företaget som arbetsgivare, för cheferna och för de berörda medarbetarna.

Varje medarbetare fick snabbt en personlig coach som stöttar genom hela processen – från CV och intervjuträning till vägledning kring utbildning eller nya karriärvägar.

– Stödet hjälpte oss att strukturera hela omställningen och gav både chefer och medarbetare trygghet och verktyg redan tidigt i processen. Cheferna upplevde sessionerna som väldigt praktiska, och våra medarbetare kände sig sedda och trygga.

Intensiv tid med kontinuerliga informationsmöten

Våren har varit en intensiv tid på GPV Sweden. Ulrika och hennes kollegor på HR-avdelningen har haft kontinuerliga informationsmöten där de anställda också kunde få information, ställa frågor och ventilera sin oro. De satsade också på att stötta cheferna – så att de i sin tur skulle kunna stötta sina medarbetare.

– Bra kommunikation och transparent information har varit nyckeln för oss i hela processen. Det är viktigt både för de berörda och de som blir kvar, säger Ulrika.

Företaget ordnade också aktiviteter utanför själva omställningsprocessen med Trygghetsfonden TSL.

– Bland annat bjöd vi in våra partners och konsultbolag som vi själva använt för att våra anställda skulle kunna få lämna CV:n till dem.

Ljusa tecken för framtiden

Även om det fortfarande är tidigt i processen och de flesta anställda fortfarande är under uppsägning finns det ljusa tecken för framtiden.

– Flera anställda har redan fått jobb, några på egen hand och några via Trygghetsfonden TSL, och en del ska börja studera. Där ser det lovande ut, säger Ulrika.

– Vi har också fått bra feedback från både chefer och medarbetare på hur vi har skött processen, tillägger hon. Det känns som ett kvitto på att vi lyckats få medarbetarna att känna sig sedda – så att de ska vilja komma tillbaka till oss.

Bästa tipsen för att lyckas med ett omställningsarbete

Kommunicera tydligt med de anställda under hela processen. Berätta vad ni vet – och inte vet.

  • Jobba strukturerat. En omställning är ett stort projekt som kräver tydlig planering.
  • Måna om relationen med de berörda facken. Var professionell och tydlig även där.
  • Stötta cheferna så att de i sin tur kan stötta sina medarbetare.